• Domov
  • Podcasty
  • Videá
  • Články
  • E-shop
  • Kontakty
  • Slovenčina
  • English

Nezabudnite citat

AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
KRÁSA, márnosť!
nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

LUCIA. svetlo alebo tma?

Ženy viery - Zuzana Vaľovská - 22 augusta, 2017

http://www.nezabudnitecitat.sk/wp-content/uploads/2017/08/Lucia.mp3

Myslím, že advent je dobrý čas na to, opraviť si, alebo doslova objasniť,  niektoré informácie. Neverili sme im (dúfam), ale nič iné sme o tom nevedeli. Je načase vniesť do toho trocha svetla! A to doslova. Dnes bude reč o Lucii, v ktorej mene to svetlo doslova a dopísmena je. Základ je z latinčiny, lux znamená svetlo a lucius je svetlý, žiariaci. Lucia nebola žiadna bosorka! Bolo to mladé dievča, ktoré zomrelo pri prenasledovaní kresťanov. Jej meno nám pripomína iné Svetlo – Ježiša – to najkrajšie, čo môžeme vidieť v tme.
Vo všetkých krajinách, ktoré budú spomínané, má Lucia meniny 13.decembra.

životopisné údaje
Predpokladáme, že Lucia sa narodila v roku 283 v Syrakúzach (Sicília) a zomrela v roku 304, v tom istom meste. Uctieva ju rímskokatolícka cirkev, pravoslávie, anglikáni aj evanjelici. Na obrazoch ju spoznáte podľa viacerých atribútov: dlhý odev, dvojitý kríž, kniha, palma ako symbol mučeníctva, pochodeň alebo nejaké iné svietidlo, ale hlavne oči! Ak niekde uvidíte obraz mladého dievčaťa s očami na tanieri, bude to určite Lucia. Všetko to spomínané súvisí s jej životom.
Lucia pochádzala z dobre situovanej rodiny rímskeho občana. Žila v Rímskej ríši, v ktorej bolo kresťanstvo ešte stále zakázané a prenasledované náboženstvo. Cisár Dioklecián postupne vydal štyri edikty, ktorými nariadil zničiť kostoly, kresťanov zbavoval osobnej slobody, mučením ich nútil vzdať sa ich viery, nariadil povinné uctievanie štátnych bohov alebo smrť. V niektorých provinciách ríše sa popravy kresťanov konali hromadne, denne bežne desať až sto kresťanov, ako na bežiacom páse.

tradícia má k Lucii veľa čo povedať

Toto boli časy, keď žila Lucia a keď hľadala pomoc pre svoju dlho a ťažko chorú matku. Chodievala sa modliť k hrobu svätej Agnes, a to je vlastne prvá zmienka o jej kontakte s kresťanstvom. Raz vo sne sa jej zjavil anjel vo svätyni a ona sa odvtedy stala zapálenou kresťankou. Z vďaky za matkino uzdravenie, a tiež s jej súhlasom, rozdala svoj majetok a plánované veno chudobným. Jej otec bol síce rímsky občan so všetkými právami, ale zomrel keď mala 5 rokov a ju nechal bez mužského ochrancu. Rímske autority ju nútili do sobáša, ale Lucia si odmietla vziať pohanského šľachtica. Bola udaná ako kresťanka, musela predstúpiť pred úrady v Syrakúzach a za svoju vieru bola odsúdená na smrť.
Tradícia hovorí, že keď sa dozvedela, že jej nápadník na nej najviac miluje oči, vylúpila si ich a poslala mu ich. Do druhého dňa však zázračne mala nové. Podľa rozkazu mala byť z väzenia poslaná do nevestinca, aby bola zneuctená, ale vojaci, ktorí prišli po ňu, neboli úspešní. Nepomohol im ani pár volov (to nemyslím obrazne, tak to tradícia popisuje doslova). Keď teda zistili, že ňou nepohnú z miesta, naukladali okolo nej drevo na hranicu, ale plamene ju odmietli pohltiť. A Lucia počas toho všetkého neprestávala hovoriť. Aj keď bola blízko smrti, hovorila o svojej viere, lebo verila, že jej odvaha môže byť povzbudením pre ostatných kresťanov. Jeden z vojakov, ktorý to už nezniesol počúvať, jej oštepom prebodol hrdlo, ale nepomohlo to – Lucia hovorila ďalej. Predpovedala pád cisára Diokleciána a povolenie kresťanskej viery. Nakoniec jej sťali hlavu a cisár Dioklecián sa vzdal vlády rok potom. O deväť rokov neskôr cisár Konštantín v celej Rímskej ríši povolil kresťanskú vieru.
V inej verzii legendy Lucia počas prenasledovania pomáhala kresťanom schovávať sa v podzemných katakombách a tiež im prinášala všetko nutné na prežitie. Na to však potrebovala obe ruky a aby v podzemí videla, sviečky si dala na veniec na hlavu.
Jej pozostatky sú v Benátkach, najprv boli v kostole nesùcom jej meno. Ten však zbúrali, aby uvoľnili priestor vlakovej stanici, ktorù pomenovali Stazione di Venezia Santa Lucia. Jej pozostatky preniesli do kostola Saint Geremia.

príbeh versus úplne iná tradícia
Luciin príbeh je nádherným svedectvom o viere, ale čo z toho v priebehu storočí zostalo? Ak by sa na slovenské tradície pozreli prví kresťania, čakalo by ich nepríjemné prekvapenie.
Lucia je v povedomí najstaršej generácie známa predovšetkým ako bosorka a jej sviatok je jeden z dní, kedy majú zlé sily najväčšiu moc. Na Slovensku si málokto spomenie na Luciu ako hrdinku viery, ale pravdepodobne všetci sme sa stretli s nejakými poverami v sùvislosti s ňou. V mnohých domácnostiach majù okolo tohto dátumu zásoby cesnaku – na ochranu pred zlom. Inde sa zasa nič z domu nepožičiava, a už vôbec sa zo strachu pred bosorkami dnu nepùšťa cudzia žena! V predvečer Lucie chodievali po domoch ženy, zahalené v bielych plachtách so zamùčenou tvárou, aby ich nespoznali. Vyháňali z domov strašidlá, bosorky a temné sily. A aby som nezabudla, existovala ľúbostnà mágia (písanie lístočkov s menami potencionálnych manželov) a vyrábanie luciového stolčeka ako pomoc pri odhaľovaní bosoriek, ktorý vyrábali mládenci. Tradíciu spomína aj Ján Botto v balade Lucijný stolček – na moje sklamanie som tam okrem povier a tragického konca nič iné nenašla.

ako sa zo svätice stala bosorka?
Nezabudnime, že v časoch, keď sa jej príbeh odohral, na našom území nebola po kresťanstve žiadna stopa. Prví misionári a kresťanskí kazatelia vstúpili do slovanskej mytológie a aj keď sa zdá, že v porovnaní so starými mýtmi vyhrali, nie je to celkom tak. Ak prijímate kresťanstvo ako náboženstvo len preto, že vám to niekto nariadil, je to zmena iba na povrchu, nie vo vnútri. A potom sa vám nová viera jednoducho začne miesiť so starou a pravda vám uniká úplne. Ako inak chcete vysvetliť, že pri strachu z temných mocností je úplne vynechaný Ježiš?

poďme hore na sever
Na severe Európy tiež poznajú Luciu a tiež majú aj svoje povery. Ale v porovnaní s s nami tie ich tradície dopadli inak. Deň svätej Lucie bol prvýkrat predstavený v Škandinávii v 11.storočí a takisto, ako u nás, sa najprv začal miešať s pohanskými tradíciami. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, nezabudnite na tmu, ktorá je na severe hlbšia , ako u nás. Deň svätej Lucie, 13.december, podľa juliánskeho kalendára pripadal na zimný slnovrat – na najkratší deň a najdlhšiu noc v roku. Potom prišiel do platnosti gregoriánsky kalendár a posunul číslovanie dní o desať dopredu, aby sa vyrovnalo meškanie juliánskeho kalendára za astronomickým rokom (ako vieme, ten netrvá 365 dní, ale trochu dlhšie). 13.december už nie je najtmavší deň v roku, ale povery zostali. Ľudia verili, že v tú noc blúdia nevysporiadané duše mŕtvych od jednej farmy k druhej, a tam, kde nie sú pripravení na Vianoce, narobia zlobu. Iné pohanské tradície hovoria o Lussi, démonovi v ženskej podobe, ktorý so svojimi nasledovníkmi lieta nad krajinou a tieto sily zla sú v pohotovosti až do Štedrého večera.

Po reformácii v 16.storočí, keď sa protestantská cirkev stala štátnou cirkvou Nòrska, sa na sviatok svätej Lucie takmer zabudlo. Podobne to bolo aj vo Švédsku. Tradícia sa začala obnovovať v 19.storočí, ale hlavne po druhej svetovej vojne. Možno práve ako vyjadrenie túžby po svetle po veľmi temnom období dejín. V Švédsku najmladšia (iné zdroje tvrdia že najstaršia – vyberte si) dcéra v dome zobúdza ostatných členov rodiny, spievajùc a ponúkajúc im kávu a špeciálne kysnuté šafránové koláče. Je to milý zvyk, a zďaleka nie jediný!

nádherná tradícia

Najkrajšia je myslím tradícia sprievodu v ten deň – dievčatá a ženy oblečené v bielych róbach so sviečkami v rukách – symbol ohňa, ktorý odmietol vziať život svätej Lucie, doprevádzajù Luciu. Nemusí to byť Lucia podľa mena, ale niekto vybratý špeciálne pre tento deň. Okrem toho, že je Lucia takisto v bielom, má okolo pása opásanú červenú šerpu ako symbol mučeníctva. Ruky má zopäté a na hlave veniec so sviečkami. V sprievode zvyknú byť aj chlapci s vysokými papierovými čapicami, ktorí na paliciach nosia hviezdy. Tí majù pripomínať tradíciu troch kráľov. Takto sa oslavuje v Nórsku, Švédsku, vo Fínsku a dokonca aj v Grónsku. Aj v Dánsku sa táto tradícia ujala, ale domáci jej dali ešte iný rozmer. Dáni už predtým zvykli navštevovať kostol v čase zimného slnovratu, ale v roku 1944 usporiadali sprievod na čele s Luciou ako tichý protest proti nemeckej okupácii. Na čele nebola tá istá Lucia, ako v Syrakúzach, ale situácia sa podobne zopakovala. Do roka nacizmus padol.
V týchto severských krajinách je 13.december v mnohom svetský sviatok. Oslavuje sa v školách, v škôlkach aj vo firmách, sprievody idú do nemocníc, do domovov dôchodcov, ale aj do nákupných centier. Ale to svetské sa prelína so svätým a dokazuje, že pripomenutie svetla v tme je naozaj silná téma. A možno mnohokrát aj dobrý začiatok k tomu, aby ste niekoho pozvali do kostola. Spomienka na Luciu, to odvážne sicílske dievča, sa však v kostoloch určite nevynecháva, práve naopak. Rovnaké sprievody, ako inde, sú aj tam, a dokazujú, že cirkev má nezastupiteľnú úlohu v tom, keď treba Luciin príbeh viery vysvetliť a dopovedať.

iné tradície majú tiež veľa pôvabu
Stopy po príbehu svätej Lucie nájdeme v mnohých krajinách, a samozrejme aj tam, kde žila – v Taliansku, zvlášť na Sicílii. Tam sa traduje legenda o skončení hladomoru práve 13.decembra. V ten deň ľudia jedia celé zrná varené vo vode s ovocím, riccotou a medom. V niektorých častiach Talianska vítajú Luciu ako tú, ktorá nosí dobrým deťom darčeky a tým zlým uhlie. Deti pre ňu nechávajú kávu, pre somárika mrkvu a pre jej sprievodcu pohár vína.
Na Malte majú na deň Svätej Lucie dokonca deň republiky. Ùctu k nej pestujù v Maďarsku, Srbsku a zvlášť chcem spomenùť Chorvátsko, región Dalmácia. Odtiaľ totiž pochádzal Dioklecián, cisár, kvôli ktorého nariadeniam zomrela aj Lucia. Ale nakoniec ho aj tak dobehla…
A z tradícií už len poslednú, z Bavorska. Na deň svätej Lucie si tu ľudia zhotovujú z papiera malé napodobeniny budov, do ktorých vkladajú drobné svetielka. Takéto potom za tmy púšťajú dole vodou, a ten pohľad určite stojí za to!

Možno ste sa pri čítaní párkrát zháčili, keď som pri Lucii použila prívlastok svätá. My evanjelici sme zvyčajne veľmi opatrní pri všetkom, čo by dávalo ľuďom slávu patriacu jedine Bohu. Ale takto to slovo tu spomenuté určite nebolo. Luciina svätosť pochádzala zo zrkadlenia Božej svätosti. Nakoniec, príklad mučeníkov si pripomínala už aj prvotná cirkev. Verím tomu, že príklad viery takýchto ľudí určite stojí za to spomenúť. Mimochodom, všimli ste si, že (konkrétne evanjelici) pár svätých mužov na pripomínanie sme si predsa len nechali, ale sme takmer úplne vynechali ženy na čele s Máriou, Ježišovou mamou?

Lucia a tie krásne škandinávske zvyky určite stoja za zváženie. Dobré tradície nám majú schopnosť pripomenúť niečo, čo by sme možno inak v zhone bežných dní pustili z hlavy. A prečo sa neinšpirovať a neurobiť si nové tradície? Pokojne aj v kruhu rodiny, a zvlášť ak máte nejakú Luciu doma. A áno, to meno! Ak ste svojej dcére dali meno Lucia, urobili ste dobre. Dali ste jej viac ako len meno. Dali ste jej príklad a dali ste jej požehnanie. Nech sa v živote každej jednej Lucie píše výnimočný príbeh a nech svetlo jej viery rozjasňuje akúkoľvek tmu.

 

P.S. bolo takmer nemožné nájsť nejakú voľne šíriteľnú fotku, ale pre lepšiu predstavu existujú videá! napríklad toto

Tags | cirkevný rok, články, ženy viery, tradícia, Lucia, svetlo, mýty, audio, Ján Botto - Lucijný stolček, škandinávska tradícia, bosorka, talianska tradícia, svätá Lucia
 4 2

Zdieľaj

O autorovi /Zuzana Vaľovská

You Might Also Like

MATÚŠ, PRVÝ EVANJELISTA

20 septembra, 2020

sny z Biblie: NEBUKADNESAROVA SOCHA. nádych…

20 augusta, 2017

milované vianočné nepresnosti

24 augusta, 2017

2 komentáre

  • Lucia V. 22 decembra, 2018 at 7:14 am

    Ďakujem za nadherný a poučný článok. Keďže aj ja sa volám Lucia, stretávam sa že sa toto meno spája s bosorkami, ale pre mňa je to krásne meno a som hrdá že sa tak volám. Často sa modlím k svojej patrónke je to myslím veĺká žena, ktorá sa nebála ukázať vieru a umrieť pre ňu. Nestotožňujem sa s pohanskými zvyklosťami a vlastne pri čítaní článku son si uvedomila že ma to hnevá. Som kresťan – katolík a podobné povery by sme mali vypustit zo svojho života. Som matkou dvoch dcér – Lýdie a Júlie ( mimochodom tiež úžastné biblické ženy) a k takýmto poveŕám ich nikdy viesť nechcem. Tak nech nás v životoch sprevádza Božie svetlo a múdrosť.

    Odpovedať
    • Zuzana Vaľovská 22 decembra, 2018 at 2:44 pm

      Ďakujem za úprimnú reakciu! Mňa povery vedia nahnevať tiež, zvlášť keď vidím, akú škodu to robí v ľuďoch… a som skutočne rada, že si to uvedomuje viac ľudí. Prajem obom vašim dcéram, aby z nich vyrástli múdre, silné, požehnané Božie ženy! Mimochodom, blog o Lýdii ste už čítali? Pre mňa osobne bolo veľmi objavné študovať si to a o Lýdii písať..
      http://www.nezabudnitecitat.sk/lydia-samostatne-slobodne-a-po-svojom/

      Odpovedať

    Zapoj sa do diskusie Cancel Reply

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Predchádzajúci
    Ďalší

    O MNE

    O MNE

    Volám sa Zuzana a ako raz povedal Bono Vox, urobila som si kariéru z krízy vlastnej osobnosti. Verím tomu, že Biblia má pre mňa veľa odpovedí a stále ma baví hľadať ich. Občas je to doslova životná nutnosť. Ak sa radi pýtate, skúmate a pochybujete, ste na správnom mieste. Mám pre vás príbehy, ktoré ostatní obchádzajú, sú z nich pomykove alebo sa z nich červenajú a témy, pri ktorých som aj ja padla zo stoličky.

    O NÁS

    Kategórie

    • ŽENY BIBLIE
      • Manželky patriarchov
      • Ženy z Ježišovho rodokmeňa
      • ženy Starej Zmluvy
      • Ženy viery
      • ženy okolo Ježiša
      • Ženy v knihe Skutkov – prvá cirkev
      • Ženy v apoštolských listoch – prvá cirkev
    • muži Biblie
      • evanjelisti
      • Boáz
      • Káleb
      • učeníci a apoštoli
      • Eliáš
      • Sudcovia
    • Témy srdcu blízke
      • Vzkriesenia v Biblii
      • Sny Biblie
      • Cestovateľské
      • Nevyžiadané rady a návody
      • kalendár dôvodov
      • osobne
      • mená a ich skryté poklady
      • rozprávky
      • Hosť do domu
    • Články
    • špeciálne projekty

    Sledujte nás na FB

    Nájdeš ma aj na

    Odoberaj novinky

    Najnovšie články

    • AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
    • VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
    • BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
    • KRÁSA, márnosť!
    • nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

    Najnovšie komentáre

    • Zuzana Vaľovská komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
    • Anna komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
    • Zuzana Vaľovská komentoval ANJELI
    • Lenka komentoval ANJELI
    • Zuzana Vaľovská komentoval ANANIÁŠ A ZAFIRA. PREČO JE MÚDRE NEDÁVAŤ MANŽELA NA PRVÉ MIESTO

    objednaj e-book

    Objednávaj e-book

    Ženy z divokej záhrady pomocou objednávkového

    FORMULÁRA TU:

    Obchodné podmienky

     
    Nadstavenie Cookies

    Sleduj nás na Facebooku

    Odoberaj novinky

    O mne

    začalo to blogom, ktorý som písala pre priateľov a pre seba. rozbehlo sa to ďalšími ľuďmi, ktorí blog čítajú. a pokračuje to knihou....!

    Pridaj sa

    Doterajší blog

    nezabudnitecitat.blogspot.sk

    Please add a menu from Appearance > Menus Panel

    nezabudnitecitat 2017

    Na našej webovej stránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli čo najrelevantnejší zážitok tým, že si zapamätáme vaše preferencie a opakované návštevy. Kliknutím na „Prijať všetko“ súhlasíte s používaním VŠETKÝCH súborov cookie. Môžete však navštíviť „Nastavenia súborov cookie“ a poskytnúť kontrolovaný súhlas
    NadstaveniaAkceptovať všetko Odmietnuť všetko
    Čítať viac
    Cookies Nadstavenia

    Cookies

    Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku pri prechádzaní webom. Z nich sa vo vašom prehliadači ukladajú súbory cookie, ktoré sú kategorizované podľa potreby, pretože sú nevyhnutné pre fungovanie základných funkcií webovej stránky. Používame aj cookies tretích strán, ktoré nám pomáhajú analyzovať a pochopiť, ako používate túto webovú stránku. Tieto cookies budú uložené vo vašom prehliadači iba s vaším súhlasom. Máte tiež možnosť zrušiť tieto cookies. Zrušenie niektorých z týchto súborov cookie však môže ovplyvniť váš zážitok z prehliadania.
    Funkčné
    Funkčné súbory cookie pomáhajú vykonávať určité funkcie, ako je zdieľanie obsahu webovej stránky na platformách sociálnych médií, zhromažďovanie spätnej väzby a ďalšie funkcie tretích strán.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Polylang1 rokSúbor cookie pll _language používa Polylang na zapamätanie jazyka zvoleného používateľom pri návrate na webovú stránku a tiež na získanie informácií o jazyku, keď nie sú dostupné iným spôsobom.
    Výkonnostné
    Výkonnostné súbory cookie sa používajú na pochopenie a analýzu kľúčových indexov výkonnosti webovej stránky, čo pomáha pri poskytovaní lepšej používateľskej skúsenosti pre návštevníkov.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Google Analytics1 minúraTento súbor cookie inštaluje služba Google Universal Analytics, aby obmedzil počet žiadostí a tým obmedzil zhromažďovanie údajov na stránkach s vysokou návštevnosťou.
    Analytické
    Analytické cookies sa používajú na pochopenie toho, ako návštevníci interagujú s webovou stránkou. Tieto súbory cookie pomáhajú poskytovať informácie o metrikách, ako je počet návštevníkov, miera odchodov, zdroj návštevnosti atď.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Google analytics2 rokySúbor cookie _ga nainštalovaný službou Google Analytics počíta údaje o návštevníkoch, reláciách a kampaniach a tiež sleduje používanie stránky pre analytický prehľad stránky. Súbor cookie ukladá informácie anonymne a priraďuje náhodne vygenerované číslo na rozpoznanie jedinečných návštevníkov.
    Reklamné
    Reklamné súbory cookie sa používajú na poskytovanie relevantných reklám a marketingových kampaní návštevníkom. Tieto súbory cookie sledujú návštevníkov na webových stránkach a zhromažďujú informácie na poskytovanie prispôsobených reklám.
    Iné
    Ostatné nekategorizované súbory cookie sú tie, ktoré sa analyzujú a ešte neboli zaradené do žiadnej kategórie.
    Nevyhnutné
    Nevyhnutné súbory cookie sú absolútne nevyhnutné pre správne fungovanie webovej stránky. Tieto súbory cookie anonymne zaisťujú základné funkcie a bezpečnostné prvky webovej stránky.
    ULOŽIŤ A PRIJAŤ