• Domov
  • Podcasty
  • Videá
  • Články
  • E-shop
  • Kontakty
  • Slovenčina
  • English

Nezabudnite citat

AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
KRÁSA, márnosť!
nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

VIANOČNÝ STROMČEK – kedy, kde, ako a hlavne: PREČO?

kalendár dôvodov - Zuzana Vaľovská - 22 decembra, 2023

http://www.nezabudnitecitat.sk/wp-content/uploads/2023/12/Vianocny-stromcek.mp3

Prečo na Vianoce ozdobujeme stromčeky? Odkiaľ sa táto tradícia vzala a čo o nej vieme? A prečo na svete pribúda kresťanov, ktorí sa ozývajú proti vianočnému stromčeku? Naozaj na to majú dôvod? 

Hm. Skôr, ako povieme, čo oni nevedia, potrebujeme vedieť, čo vieme my. Najprv začneme históriou, potom sa pozrieme do Biblie a pomedzi to skúsime použiť trocha zdravého, teologického rozumu. (a možno ani “teologický” by vždy nemusel byť, občas stačí rozum sám osebe.) 

kedy a kde? 

Úplne prvá zmienka, ktorá by mohla súvisieť s vianočnými stromčekmi, je z Alsaska. Dnes je to časť Francúzska a Nemecka. Táto oblasť bola husto zalesnená, presne tam je Čierny les, ihličnany ako z rozprávky. V trinástom storočí mali obyvatelia dovolené zbierať len vetvy a v záznamoch správy lesa sa spomína, že treba strážiť les deväť dní okolo Vianoc. Asi to súviselo so sviatkami, ale nemáme nič viac. 

Ideme ďalej, o storočie neskôr. V meste Freiburk sa cech pekárov rozhodol jablkami, perníkmi a oplátkami vyzdobiť stromček a darovať ho miestnej nemocnici. Bolo to v roku 1419 a je to najstarší existujúci záznam o ozdobenom vianočnom stromčeku.

A potom zmienky o čomsi podobnom začali pribúdať. V roku 1441 stál jeden pred radnicou v Talline, Estónsku. Ďalší ozdobený jablkami a slamou objavujeme v Rige, v Litve v roku 1510. Všetky tie vianočné stromčeky boli najprv na verejných priestoroch, až neskôr sa začali objavovať v domácnostiach. 

A práve stromčeky v domoch začali iritovať jedného protestanta (my protestanti sme občas takí, že? ja vieem..) Dotyčný sa volal Johann Conrad Dannhauer a rozčuľoval sa nad tým, že namiesto ozdoby Božieho slova sa ľudia venujú ozdobovaniu stromov, že je to zbytočná detská zábavka a podobne. Ale mal pravdu? Ja si myslím, že jedno nie je prekážka tomu druhému a mnohí ľudia zvládajú oboje.

ešte niečo podstatné

A je možné, že pre vianočné stromčeky a Bibliu existuje celkom dobré prepojenie. Historici si totiž myslia, že vianočný stromček mohol byť čiastočne inšpirovaný iným známym stromom – áno, presne tým z raja. Kresťania v Európe v stredoveku hrávali Paradise Plays – preložme to povedze ako Rajské predstavenia. Hrali tam príbehy o Adamovi a Eve pre davy negramotných ľudí. Teraz je slovo “negramotný” zvyčajne urážka, vtedy to jednodoucho opisovalo skutočnosť, že väčšinu ľudí vtedy nikto nikdy neučil čítať a písať. Preto si oni nemohli prečítať Bibliu, ale spoznávali biblické príbehy takto.Vieme, že v jednom Eva dala ucho ku stromu a načúvala hadovi, potom odtrhla jablko a dala Adamovi. Takéto predstavenia boli napríklad vo Francúzsku, Nemecku aj Maďarsku – a spolu s tým je občas spomínaný aj ozdobený  stromček na predstavení. 

A zvyšok histórie už len z rýchlika – okolo roku 1800 zmienok o stromčekoch pribúda – cez v Nemecku narodenú kráľovnú Charlotte sa objavil v Anglicku. A vrece so stromčekami na Vianoce sa roztrhlo vtedy, keď vtedajšie noviny publikovali obrázok kráľovnej Viktórie s jej nemeckým manželom pri stromčeku. Nemeckí emigranti rozniesli tento zvyk po Európe a rozniesli ho aj za more. A odvtedy vie o stromčekoch takmer celý svet. 

Kedy a kde vieme, prečo – to je už trocha zložitejšie. 

čo nie?

Keďže stále objavím niekoho, kto sa pri Vianociach oháňa pohanskou históriou a vzťahuje to aj na stromčeky – poďme sa s tým vysporiadať.
Existuje nejaká staršia história, s ktorou by sme mohli spojiť vianočné stromčeky? Nemáme žiadnu evidenciu, žeby sviatok Yule alebo Saturnálie mali s tým niečo spoločné. Nič, ништа, nothing, nada! ŽIADNU. Ktokoľvek vám ide tvrdiť opak, si to vycucal z prsta. 

O Saturnáliách ako o rímskych sviatkoch pritom máme záznamov dosť – písali o tom Seneca, Plinius, Epictetus a ďalšie cool mená, ale žiadna zmienka o dekorovaní stromčeka, vetvičiek ani ničoho iného zeleného tam neexistuje. Yule (alebo je to Jule v slovenčine?) sa prvý krát spomína – predstavte si – v kresťanskom kalendári ako obdobie, nie ako sviatok. A o vianočnom stromčeku ani mäkké f. 

Neexistuje žiaden dôvod, prečo by sme tieto sviatky akokoľvek spájať s Vianocami, so stromčekmi, s ničím. Síce v na rôznych miestach a v rôznych časoch uctievali ľudia posvätné stromy… ale nemáme žiadnu spojitosť medzi nimi a vianočným stromčekom. Takže ak ten svoj už máte postavený, môžete pokojne spávať. 

odkiaľ?!

Celkom ma mrzia… ale figu, celkom ma vytáčajú tie kresťanské posty, ako nemajú stromček, lebo – Mitras v Babylone, Baal a Ašera, Saturn v Saturnáliách. Ešte to zaklincujú tým, že všade vidia… symboly plodnosti a pohoršenie nad tými, čo stále majú stromček, je na svete!

Ľudia! Viete aký krásny by bol svet, keby niektorí kresťania viac ako pohanské kulty študovali Bibliu? Lebo tam je stromčekov do aleluja. 

Môžem povedať, že Biblia je pokrytá stromami? 219 krát sa v nej spomína strom, 21 krát ovocie, 107 krát vetvičky a mladé výhonky, 57 krát korene, 51 krát lesy, 19 krát listy a 72 krát vínny kmeň. A to v tom ešte nie sú zarátané konkrétne druhy stromov! 

Stromy sú v Biblii všade. A áno, spomínajú sa aj v súvislosti s modlami, ale omnoho viac ich do príbehov zapája Boh. 

Mnohí kresťania chcú brániť svoju vieru pred svetom, pohanstvom a podobne; ale neštudujú Bibliu, ale kdeže! Sú tak sústredení na zlo, že ho potom vidia už všade. Poznáte Pána prsteňov? Tam bola postava menom Saruman, biely čarodejník, ktorý tak veľmi študoval zlo, až sa nakoniec pridal na jeho stranu. 

Takže áno, som presvedčená o tom, že my by sme mali robiť opak.

poďme k Biblii

V raji boli dva stromy: strom poznania dobra a zla a strom života. Z toho prvého bolo jesť zakázané, z toho druhého presne naopak – Adam a Eva z neho jesť mali, aby si udržali večný život. Nešlo teda len o to, nevziať si, ale aj – pravidelne brať. 

A potom sa strom objavuje v pravidelných intervaloch, v tých najdôležitejších chvíľach. Nie je to však úplne viditeľné, aspoň nám, lebo v slovenčine si nedávame slová strom, krík a drevo jasne dokopy. Stromy sú pre nás proste stromy, ale v hebrejčine je tam ako základ použité jedno a to isté slovo. A šlo presne o to – každý príbeh so stromom mal pripomínať ten predchádzajúci. 

Keď za Noáchom bola potopa a pred ním nová budúcnosť, bolo tam drevo a oheň. Keď Abrahám riešil potomstvo a rozhodoval sa podľa Božej logiky, obetoval obete na ohni a dreve. Keď sa Mojžišov život mal zmeniť, videl horiaci ker. A keď bol Eliáš v tej najsilnejšej, najdramatickej chvíli svojej služby, bol tam oheň z neba a znova drevo. 

V Novej Zmluve počujeme Ježiša, ako hovorí, ja som vínny kmeň. Vinič je pre nás skôr ker, ale v biblickom jazyku patrí do skupiny stromov. A možno nie nám, ale Jeho všetkým poslucháčom, odkojených na tých vyššie spomínaných príbehoch, presne tie prišli na um. 

my sme stromy 

Vrátim sa na začiatok Biblie, do prvej kapitoly. Tá začína už klasickým na počiatku Boh stvoril nebo a zem. Celé to rozprávanie o stvorení je dômyslelne zostavené. Predstavte si hudbu, na ktorú tancujete… raz-dva-tri, dva-dva-tri… To, čo sa spomína v prvých troch dňoch, sa opakuje v druhých troch. Vieme, že človek bol stvorený v šiesty deň a ak sa chceme pozrieť, čo bolo predobrazom čoveka v tomto rytme? Strom. 

Rovnako stromom aj ľuďom bolo povedané, že majú… a tu narážam na slovenčinu, v ktorej to nevieme úplne doslovne preložiť. U nás stromy prinášajú ovocie a ľudia sa množia. V origináli je použité rovnaké slovo. 

A nakoniec, ak si spomeniete na prvý žalm, nie je to až tak zvláštna predstava. Blahoslavený človek…. Bude ako strom zasadený pri vodných tokoch, čo načas dáva úrodu, jeho lístie nevädne a všetko, čo robí, sa vydarí. My ľudia sme ako stromy. A z raja si môžeme pamätať dve veci: buď sme pre iných ľudí stromami poznania dobra a zla, teda pokušením, alebo pre nich my! môžeme byť stromami večného života. Ak sme teda napojení na zdroj vody. Teda na Boha. 

koniec, teda pokračovanie

Začali sme pri vianočných stromčekoch. Nevieme úplne presne, prečo sa objavili, ale vieme kedy. Trocha tušíme aj zmysel, zvlášť keď Adama a Evu máme na Štedrý večer v kalendároch aj my.  

Môžeme pokojne nájsť symboly stromov v ostatných náboženstvách, naštudovať si ich symboliku, oháňať sa tým a tváriť sa, že sme svätejší ako Pán Boh. Alebo sa môžeme pozrieť do Boblie. Tam je stromov veľa. Aj príbehov s nimi spojených a nech si už vyberiete ktorýkoľvek, spomeňte si naň pri stromčeku. A v úplne ideálnom prípade ho aj niekomu porozprávajte. 

 

POZNÁMKY

YuTube kanál Religion for Breakfast ma stále prekvapuje dobrým prehľadom, zbieraním informácií a podávaním ich tak, ako to vie len niekto, kto tieto veci študoval. Zo srdca odporúčam. 

Je celkom možné, že ako vianočný stromček sa používal istý čas aj javor, ale spomínali sa už aj ihličnany. To bolo v časoch, keď existovali spomínané regulácie – koľko si môžu vyťať ľudia z lesa, okolo obdobia Vianoc. 

Sviatok Saturnálii vo svojej histórii menil dátum. Ale na začiatku bol 17. až 23. december. Uhm, skončil deň pred našimi Vianocami. 

Čo sa týka Yule, ak vás to zaujíma viac, pozrite sa na blog odborníka z fachu – stránka kiwi helenist – yule je prvý krát spomínaný ako názov mesiaca v kresťanskom kalendári v súvislosti s kresťankými svätými – viac ako obdobie a nie sviatok – a máme záznamy o yule festivale, ale o stromčeku nič. 

A čo tie predkresťanské germánske tradície? Možno vám ako argument proti prišiel do cesty aj svätý Bonifác, ktorý vyťal posvätný strom – Thorov dub – a ked sa Thor nenahneval, ľudia prešli na stranu Bonifáca. Preto by sme … vraj… my nemali mať stromčeky? Ale márnosť, čo je jeden dub oproti Biblii plnej stromov? 

O Bonifácovi citujem zo stránky životopisy svätých: Dedinčania z Fritzlaru neďaleko Geismaru považovali za hlavné obetné miesto mohutný dub zasvätený hromovládcovi Thorovi. Bonifác rozhodol o jeho podpílení a zoťatí. Ľud s hrôzou čakal, čo sa stane a keď sa Thor voči Bonifácovi ukázal ako bezmocný, prešiel na stranu Bonifáca. Ten z dreva zoťatého stromu ešte postavil aj kaplnku sv. Petra. 

A čo sa týka stromov, keď som mala prednášku o stromoch v Biblii, jeden zdroj, ktorý môžem odporučiť aj vám, je Bible Project Podcast – majú tam celú sériu o stromoch. A ak nepoznáte BP, to nie je len emočné bla bla bla, ale do hĺbky naštudované, vysvetlené, z originálu preložené biblické veci.

Tags | Vianoce, Adam a Eva, audio, vianočný stromček, stromy v Biblii, Yule, Saturnálie, 1.žalm
 2 0

Zdieľaj

O autorovi /Zuzana Vaľovská

You Might Also Like

veľkonočná nezdvorilosť

14 augusta, 2017

darované deti a darovaní rodičia (adopcia v Biblii)

25 augusta, 2019

UČENÍČKY. ŽENY, ČO NASLEDOVALI A PODPOROVALI JEŽIŠA

3 apríla, 2020

Zatiaľ bez komentára

Zapoj sa do diskusie Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci
Ďalší

O MNE

O MNE

Volám sa Zuzana a ako raz povedal Bono Vox, urobila som si kariéru z krízy vlastnej osobnosti. Verím tomu, že Biblia má pre mňa veľa odpovedí a stále ma baví hľadať ich. Občas je to doslova životná nutnosť. Ak sa radi pýtate, skúmate a pochybujete, ste na správnom mieste. Mám pre vás príbehy, ktoré ostatní obchádzajú, sú z nich pomykove alebo sa z nich červenajú a témy, pri ktorých som aj ja padla zo stoličky.

O NÁS

Kategórie

  • ŽENY BIBLIE
    • Manželky patriarchov
    • Ženy z Ježišovho rodokmeňa
    • ženy Starej Zmluvy
    • Ženy viery
    • ženy okolo Ježiša
    • Ženy v knihe Skutkov – prvá cirkev
    • Ženy v apoštolských listoch – prvá cirkev
  • muži Biblie
    • evanjelisti
    • Boáz
    • Káleb
    • učeníci a apoštoli
    • Eliáš
    • Sudcovia
  • Témy srdcu blízke
    • Vzkriesenia v Biblii
    • Sny Biblie
    • Cestovateľské
    • Nevyžiadané rady a návody
    • kalendár dôvodov
    • osobne
    • mená a ich skryté poklady
    • rozprávky
    • Hosť do domu
  • Články
  • špeciálne projekty

Sledujte nás na FB

Nájdeš ma aj na

Odoberaj novinky

Najnovšie články

  • AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
  • VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
  • BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
  • KRÁSA, márnosť!
  • nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

Najnovšie komentáre

  • Zuzana Vaľovská komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
  • Anna komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
  • Zuzana Vaľovská komentoval ANJELI
  • Lenka komentoval ANJELI
  • Zuzana Vaľovská komentoval ANANIÁŠ A ZAFIRA. PREČO JE MÚDRE NEDÁVAŤ MANŽELA NA PRVÉ MIESTO

objednaj e-book

Objednávaj e-book

Ženy z divokej záhrady pomocou objednávkového

FORMULÁRA TU:

Obchodné podmienky

 
Nadstavenie Cookies

Sleduj nás na Facebooku

Odoberaj novinky

O mne

začalo to blogom, ktorý som písala pre priateľov a pre seba. rozbehlo sa to ďalšími ľuďmi, ktorí blog čítajú. a pokračuje to knihou....!

Pridaj sa

Doterajší blog

nezabudnitecitat.blogspot.sk

Please add a menu from Appearance > Menus Panel

nezabudnitecitat 2017

Na našej webovej stránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli čo najrelevantnejší zážitok tým, že si zapamätáme vaše preferencie a opakované návštevy. Kliknutím na „Prijať všetko“ súhlasíte s používaním VŠETKÝCH súborov cookie. Môžete však navštíviť „Nastavenia súborov cookie“ a poskytnúť kontrolovaný súhlas
NadstaveniaAkceptovať všetko Odmietnuť všetko
Čítať viac
Cookies Nadstavenia

Cookies

Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku pri prechádzaní webom. Z nich sa vo vašom prehliadači ukladajú súbory cookie, ktoré sú kategorizované podľa potreby, pretože sú nevyhnutné pre fungovanie základných funkcií webovej stránky. Používame aj cookies tretích strán, ktoré nám pomáhajú analyzovať a pochopiť, ako používate túto webovú stránku. Tieto cookies budú uložené vo vašom prehliadači iba s vaším súhlasom. Máte tiež možnosť zrušiť tieto cookies. Zrušenie niektorých z týchto súborov cookie však môže ovplyvniť váš zážitok z prehliadania.
Funkčné
Funkčné súbory cookie pomáhajú vykonávať určité funkcie, ako je zdieľanie obsahu webovej stránky na platformách sociálnych médií, zhromažďovanie spätnej väzby a ďalšie funkcie tretích strán.
CookieDĺžka trvaniaPopis
Polylang1 rokSúbor cookie pll _language používa Polylang na zapamätanie jazyka zvoleného používateľom pri návrate na webovú stránku a tiež na získanie informácií o jazyku, keď nie sú dostupné iným spôsobom.
Výkonnostné
Výkonnostné súbory cookie sa používajú na pochopenie a analýzu kľúčových indexov výkonnosti webovej stránky, čo pomáha pri poskytovaní lepšej používateľskej skúsenosti pre návštevníkov.
CookieDĺžka trvaniaPopis
Google Analytics1 minúraTento súbor cookie inštaluje služba Google Universal Analytics, aby obmedzil počet žiadostí a tým obmedzil zhromažďovanie údajov na stránkach s vysokou návštevnosťou.
Analytické
Analytické cookies sa používajú na pochopenie toho, ako návštevníci interagujú s webovou stránkou. Tieto súbory cookie pomáhajú poskytovať informácie o metrikách, ako je počet návštevníkov, miera odchodov, zdroj návštevnosti atď.
CookieDĺžka trvaniaPopis
Google analytics2 rokySúbor cookie _ga nainštalovaný službou Google Analytics počíta údaje o návštevníkoch, reláciách a kampaniach a tiež sleduje používanie stránky pre analytický prehľad stránky. Súbor cookie ukladá informácie anonymne a priraďuje náhodne vygenerované číslo na rozpoznanie jedinečných návštevníkov.
Reklamné
Reklamné súbory cookie sa používajú na poskytovanie relevantných reklám a marketingových kampaní návštevníkom. Tieto súbory cookie sledujú návštevníkov na webových stránkach a zhromažďujú informácie na poskytovanie prispôsobených reklám.
Iné
Ostatné nekategorizované súbory cookie sú tie, ktoré sa analyzujú a ešte neboli zaradené do žiadnej kategórie.
Nevyhnutné
Nevyhnutné súbory cookie sú absolútne nevyhnutné pre správne fungovanie webovej stránky. Tieto súbory cookie anonymne zaisťujú základné funkcie a bezpečnostné prvky webovej stránky.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ