• Domov
  • Podcasty
  • Videá
  • Články
  • E-shop
  • Kontakty
  • Slovenčina
  • English

Nezabudnite citat

AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
KRÁSA, márnosť!
nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

MIRIAM a jej súkromné záležitosti

ženy Starej Zmluvy - Zuzana Vaľovská - 18 augusta, 2017

Zatiaľ som Miriam predstavila ako malé dievčatko, čo múti vodu ako dospelá, a tiež tancujúcu zbožnú ženu (mimochodom, ako často sa slová “tancujúca” a “zbožná” vyskytujú v jednej vete?). Nasledujú príbehy, čo na prvé počutie neznejú tak príjemne, ale niekedy – na to, aby ste objavili vodu – potrebujete kopať poriadne hlboko.
Prvý príbeh je o tom, ako sa spolu s Áronom postavili proti Mojžišovi a ako ona dostala lepru. A druhý príbeh hovorí o konci jej života. Nie, nebude to hrozné, sľubujem. Nemám náladu na melodrámy. Práveže skôr naopak. Pre mňa je Miriam stále krásna, výnimočná, zbožná žena; viac ako hodná toho, aby som sa jej venovala.

rebelka.
Ja viem, teraz je búriť sa proti niekomu, niečomu veľmi cool, a aj všetky slová s tým spojené znejú tak… odvážne, samostatne… ale to nie je tento prípad. Miriam a Áronovi, jej bratovi, sa nepáčil výber Mojžišovej manželky. Áno, postrehli ste správne, že Mojžiš bol už hodnú chvíľu ženatý, a tak riešiť s ním túto vec bolo myslím trochu mimo. Ale nebolo to len o tom. Ono je to celkom častá taktika – niekto sa do vás pustí kvôli niečomu; vy v údive otvárate oči, ako ho taká sprostosť (niektoré veci sa ozaj inak pomenovať nedajú) mohla napadnúť a ani sa vám nechce púšťať do debaty, lebo tie argumenty sú tak úbohé… tak nezmyselné… nelogické… až kým nezistíte, že na jednu vec sa nabaľuje ďalšia. Netuším, či ľudia, čo toto robia, najprv použijú nejakú hlúposť, aby sa rozbehli..
Najprv to bola Mojžišova manželka a jej nevhodný pôvod (Kúšijka – teda evidentne cudzinka), a potom spochybňovanie Mojžiša ako Božieho hovorcu. Hovorí Boh len cez neho? Nie aj cez nás? No, toto je už iný spor. Lebo ak si dovoľujete voči niekomu inému len tak, bez všetkého, komentovať jeho vzťah s Bohom, to je drzosť. Mimochodom, robí sa to dosť často, a označuje sa to ako duchovné vedenie, napomínanie; hovorí sa o disciplíne v cirkvi. Ale medzi tým, keď chcem niekomu pomôcť hore a keď chcem niekoho upraviť podľa mojich predstáv, poprípade rovno podraziť nohy, je tenká hranica. Navonok.
Do istej miery Miriam s Áronom chápem. Keď niekoho podporujete, motivujete ísť dopredu – a ten niekto vás prerastie, má väčší vplyv, silnejšiu autoritu, ako sa budete cítiť?

tvrdý urovnávač sporov
Biblia v tomto príbehu celkom rýchlo pricháda s vetou, Boh to počul. Čo je super, lebo ten pocit, že Boh nás nepočúva – nie, to radšej nie. Boh to počul a rozhodol sa zasiahnuť. Kvôli Mojžišovi, ktorý je tu opísaný ako najpokornejší človek, aký kedy na zemi žil (aspoň teda v čase, keď pisatelia dávali dokopy knihu Numeri).
Ako sa riešia konflikty? Alebo akékoľvek nezrovnalosti? Najjednoduchšie priamo. Veľa ľudí volí opačnú taktiku a najprv ide poza chrbát niekoho. Aj keď sa stane niečo v rodine – neobrátia sa priamo na toho konkrétneho človeka, ale riešia ho bez neho. Občas dokážem pochopiť isté hľadanie pomoci, dobrej rady a podobne, ale častejšie som videla, že to nebolo múdre. Už keď si myslíte, že do niečoho potrebujete zasiahnuť a povedať si k tomu svoje, už v tej chvíli by ste sa mali zastaviť a rozmýšľať. Čo Miriam s Áronom riešili? Ozaj si mysleli, že Mojžiš na ich naliehanie zmení manželku? Ak by si ale obaja, navzájom a úprimne, povedali, že toto v skutočnosti nie je o jeho žene, mohli sa vyhnúť celému sporu. Vtedy by malo zmysel hovoriť o Mojžišovi bez Mojžiša.
Ja viem, predkladám veľa teoretických možností k pár riadkom. Ale to základné, čo chcem poradiť – byť úprimný sám k sebe (zvlášť k pomenovaniu svojich motívov) a byť priamy k ostatným. A ak si myslíte, že do niečoho potrebujete zasiahnuť, tak to urobte rovnako, ako Boh.
On si pozval všetkých troch súrodencov – Árona, Mojžiša aj Miriam – do svojho stanu. Tam sa postavil za Mojžiša – s ním sa rozprávam inak ako s ostatnými – a rozhnevaný odišiel. A keď traja súrodenci zostali sami, zistili, že Miriam je malomocná. Jej doteraz čistá koža zbelela chorobou ako sneh.

koža biela ako sneh…
To nie je opis Snehulienky ani veta zo žiadnej inej rozprávky. Malomocenstvo – alebo lepra – je chronické infekčné ochorenie – známe “od nepamäti”. Teda presnejšie, najstarší dôkaz sa našiel v kostiach datovaných do roku 200 pred n.l. To spomínam preto, lebo choroba, opísaná v Biblii ako malomocenstvo, môže a nemusí byť tá istá, ako ju poznáme dnes. Existuje na to viacero názorov a ja ani zďaleka nemám vzdelanie na to, aby som sa mohla vyjadriť.
Je to zvláštnym spôsobom zaujímavá choroba. 95 % populácie je voči nej imúnnych, to znamená, že ak to platí o vás – aj keby ste sa dotýkali malomocného človeka, nikdy sa nenakazíte. A pri tých zvyšných 5% musíte chvíľu počkať, aby ste to vedeli. Inkubačná doba niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. A potom by to prišlo: bledé kožné lézie (niečo ako poranenie, poruchy štruktúry kože), postupné znecitlivenie končatín, deformácia rúk a nôh, strata žmurkajúceho reflexu až slepota. Smrť by prichádzala len veľmi pomaly, a dovtedy by vás čakal veľmi ťažký život.
V minulosti bola táto choroba považovaná za Boží trest, ale to neznamenalo, že sa o nich nikto nestaral. Práve cirkev, ktorú tak veľmi radi všetci obviňujú zo všetkého možného, pomáhala ľuďom, ktorých aj vlastná rodina opustila (alebo bola dohnaná opustiť). Malomocní bývali izolovaní od spoločnosti, v oddelených komunitách, a keď vchádzali medzi ľudí, mali špeciálny odev a hrkálku, ktorou boli povinní oznamovať svoj príchod. Malomocenstvo už vieme liečiť, ale nedokážeme mu predchádzať – nedá sa proti nemu očkovať.
Mimochodom, Karel Čapek napísal drámu Bílá nemoc, a rozmýšľam, že keď zaujala mňa, možno aj vás..

život nie je fér?

A v tomto bode sa mi prestáva páčiť, čo Biblia opisuje (jasne, ani zďaleka to nie je prvý krát). Prečo bola potrestaná malomocenstvom len Miriam, a nie aj Áron? Hľadala som odpovede, ale to, čo som hlavne našla, bola kopa bordelu, ako keď sú na dedine na zadnom dvore sliepky, husi a morky a majiteľovi sa to všetko po nich nechce upratovať. Ak cez ten dvor musíte prejsť, dvihnete si šaty a dávate si pozor, aby ste o tú špinu ani náhodou nijak neobtreli. Taký bol môj pocit z mnohých komentárov, ktoré – niekedy medzi riadkami a niekedy priamo – naznačovali, že to bolo preto, že Miriam bola žena. Obmedzený.
A predsa bola postihnutá chorobou len Miriam, nie Áron.
Existuje na to pár možných dobrých dôvodov. Jeden z nich môže byť aj to, že Áron bol kňaz, a pre vykonávanie tejto služby nemohol byť nijak podobne postihnutý. Ďalšie vysvetlenie, ktoré možno brať do úvahy, je to, že často nás viac bolí trápenie iných ako to vlastné. Z tohto hľadiska bolo pre Árona horšie, keď kvôli spoločnej chybe videl malomocnú svoju sestru, ako keby bol malomocný on sám. A tiež sa nedá prehliadnuť, čo to spravilo so súrodeneckými vzťahmi. Odkedy Miriam obelela koža, začali jednať jej bratia. Áron sa kvôli nej obrátil s prosbou na Mojžiša, a Mojžiš sa v mene Miriam obrátil na Boha. Súrodenci už nestoja proti sebe, ale držia spolu. Áno, aj na to sú dobré krízy. Lebo bez nich by sme možno nezistili, akých ľudí máme okolo seba. A čo vieme urobiť pre niekoho, na kom nám záleží.

môj súkromný život
Myslím si, že tie dôvody nie sú všetko. Žijeme v extrovertnom svete a to, čo nie je videné alebo povedané, ako keby neexistovalo. Ale nie všetko v živote sa deje na povrchu, pred očami ľudí. Niekedy omnoho viac sa odohráva pod povrchom; bez toho, aby o tom ktokoľvek okolo vás vôbec tušil. A myslím, že tak to bolo aj s Miriam. Čo o nej vôbec vieme? Jej život neurčovalo len to, že bola Mojžišova a Áronova sestra. Podľa rabínskej tradície bola vydatá, ale v Biblii o tom nenájdete ani mäkké f. To nemusí znamenať, že nebola, alebo žeby jej manžel nebol podstatný. To skôr znamená, že hodnotu Miriaminmu životu nedáva žiaden muž, manžel ani bratia, ale BOH.
A čo sa stalo, keď sa Miriam s Áronom postavili proti Mojžišovi? Čo sa dialo pod povrchom? Myslím, že jej vzťah s Bohom vtedy nebol v poriadku; neviem prečo a neviem ani to, kedy sa to zmenilo. Od tancujúcej prorokyne prešla k útočnej a jedovatej žene, čo teda neznie zdravo. Niečo sa narušilo, ešte skôr, ako ju postihla choroba, a to bolo potrebné uzdraviť v prvom rade. Teda nejde ani tak o chorý obal, ale o chorý obsah. Všimnite si, čo sa deje s Miriam, keď ju postihne malomocenstvo! Okolo nej to lieta, ale ona sama nerobí nič. Až na Mojžišovu prosbu v jej mene ju Boh oddeľuje od ostatných ľudí, na sedem dní mimo všetkých a len s Ním.

Áron možno potreboval potriasť pri pohľade na sestrinu chorobu, aby si uvedomil niektoré veci. A Miriam potrebovala niečo iné. Byť sedem dní mimo ľudí neznamená byť sama, a tiež si nemyslím, že je to trest. Pre spoločenských ľudí, pre extrovertov, možno. Ale pre introvertov? Sedem dní v samote by som brala ako dar z neba! Preto sa takto pozerám aj na Miriam. Sedem dní samoty? Skôr to nazvime obnova. Jej vzťah s Bohom, usudzujúc podľa tých doterajších vecí, bol predtým dobrý. Krásny, inšpiratívny, dôverný. Veď takto, ako Miriam, sa nesprávajú ľudia, čo si na Boha spomenú len raz za týždeň v kostole. Medzi ňou a Ním toho bolo oveľa viac.


Ja viem že mnohí ľudia sa nevedia stotožniť s predstavou dôverného, intímneho vzťahu s Bohom. Ale rozprávať o tom takto, to nie je neúcta. Lebo práve dôvernosť je Božia predstava.
Poznáte Ozeáša? Prorok, ktorý opisuje Izrael ako ženu, presnejšie povedané ako prostitútku. A hovorí aj o tom, čo všetko je ochotný urobiť Boh, aby ženu svojho života získal znova späť. (rozmýšľam. takto rozprávať o Bohu som veľa ľudí nepočula. sakra škoda)
Počúvajte!
Preto, hľa, vyvábim ju, zavediem na púšť a prehovorím k jej srdcu.                                                                                                    Odtiaľ jej dám vinice a údolie ako bránu nádeje a odtiaľ mi odpovie ako v dňoch svojej mladosti..
V ten deň – znie výrok Hospodina – bude ma volať: Môj muž..
Zasnúbim si ťa naveky,  zasnúbim si ťa v spravodlivosti, práve, láske a milosrdenstve.
Zasnúbim si ťa vo vernosti a ty spoznáš Hospodina.
Myslím, že presne o toto Bohu šlo. Miriam je pre Neho príliš vzácna, aby ju nechal utopiť sa vo vlastnom hneve. Bojuje o jej srdce; možno dosť drastickými prostriedkami, ale toto je drastický boj. Lebo na ničom inom nezáleží tak veľmi, ako na tomto. Poznačí Miriaminu kožu, vylúči ju spomedzi ľudí a tým ju – viac ako kedykoľvek predtým – pritiahne k sebe. A tak dokazuje, že púšť (doslova aj obrazne) môže niekedy poskytnúť viac potešenia, ako zakvinutá záhrada.

 

lúčim sa a idem domov
Jeden komentár veľmi krásne rozprával o Miriam a o spojitosti jej života s vodou. V rieke Níl pomohla, aby sa malý Mojžiš v košíku dostal do správnych rúk. Keď spolu s celým národom prešla cez vody Červeného mora, ukázala, ako má vyzerať strhujúca oslava Boha. Ale jej život sa skončil na púšti, teda na mieste bez vody… alebo žeby nie?
Po jej smrti, na Boží pokyn, Mojžiš buchnutím do skaly aj na púšť priviedol vodu. Veci nie sú vždy také, ako sa javia na povrchu, mnoho z toho dôležitého sa odohráva mimo pozornosti ostatných a niekedy nájdeme požehnanie aj tam, kde by sme ho nečakali. Ako vyliečenie duše cez nevyliečiteľnú chorobu alebo ako vodu na púšti.

K Miriam na záver jedna otázka: viete si v kostole predstaviť sochu tancujúcej ženy?
…ak o tom aspoň uvažujete, potom ste myslím niečo pochopili. Ja na svojom pochopení tiež pracujem…

Tags | ženy Biblie, láska, Mojžiš, púšť, čas s Bohom, Miriam, Áron, malomocenstvo
 4 1

Zdieľaj

O autorovi /Zuzana Vaľovská

You Might Also Like

JEŽIŠ A PETER. LÁSKA NIE JE LEN ZBYTOČNÉ SLOVO

27 júna, 2022

vzácny BOÁZ po druhé

23 februára, 2020

HAGAR štyri

12 júla, 2023

1 Komentár

  • ŽENSKÉ PRIATEĽSTVÁ V BIBLII – ŽENY Z MOJŽIŠOVHO ŽIVOTA – VEDĽAJŠIE HLAVNÉ POSTAVY – Nezabudnite citat 13 septembra, 2023 at 8:41 am

    […] http://www.nezabudnitecitat.sk/miriam-a-jej-sukromne-zalezitosti/ […]

    Odpovedať
  • Zapoj sa do diskusie Cancel Reply

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Predchádzajúci
    Ďalší

    O MNE

    O MNE

    Volám sa Zuzana a ako raz povedal Bono Vox, urobila som si kariéru z krízy vlastnej osobnosti. Verím tomu, že Biblia má pre mňa veľa odpovedí a stále ma baví hľadať ich. Občas je to doslova životná nutnosť. Ak sa radi pýtate, skúmate a pochybujete, ste na správnom mieste. Mám pre vás príbehy, ktoré ostatní obchádzajú, sú z nich pomykove alebo sa z nich červenajú a témy, pri ktorých som aj ja padla zo stoličky.

    O NÁS

    Kategórie

    • ŽENY BIBLIE
      • Manželky patriarchov
      • Ženy z Ježišovho rodokmeňa
      • ženy Starej Zmluvy
      • Ženy viery
      • ženy okolo Ježiša
      • Ženy v knihe Skutkov – prvá cirkev
      • Ženy v apoštolských listoch – prvá cirkev
    • muži Biblie
      • evanjelisti
      • Boáz
      • Káleb
      • učeníci a apoštoli
      • Eliáš
      • Sudcovia
    • Témy srdcu blízke
      • Vzkriesenia v Biblii
      • Sny Biblie
      • Cestovateľské
      • Nevyžiadané rady a návody
      • kalendár dôvodov
      • osobne
      • mená a ich skryté poklady
      • rozprávky
      • Hosť do domu
    • Články
    • špeciálne projekty

    Sledujte nás na FB

    Nájdeš ma aj na

    Odoberaj novinky

    Najnovšie články

    • AKO ZAVRIEŤ ŽENÁM V CIRKVI HUBU
    • VZKRIESENIE: NIE JE JEDNO, S KÝM SME POCHOVANÍ (ELIZEOVE KOSTI)
    • BOLI ŽENY PRI POSLEDNEJ VEČERI?
    • KRÁSA, márnosť!
    • nikto sa nechce podriaďovať (Efezským 5,21-33)

    Najnovšie komentáre

    • Zuzana Vaľovská komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
    • Anna komentoval vzkriesenie: ELIZEUS A “VŠETKO JE V PORIADKU”
    • Zuzana Vaľovská komentoval ANJELI
    • Lenka komentoval ANJELI
    • Zuzana Vaľovská komentoval ANANIÁŠ A ZAFIRA. PREČO JE MÚDRE NEDÁVAŤ MANŽELA NA PRVÉ MIESTO

    objednaj e-book

    Objednávaj e-book

    Ženy z divokej záhrady pomocou objednávkového

    FORMULÁRA TU:

    Obchodné podmienky

     
    Nadstavenie Cookies

    Sleduj nás na Facebooku

    Odoberaj novinky

    O mne

    začalo to blogom, ktorý som písala pre priateľov a pre seba. rozbehlo sa to ďalšími ľuďmi, ktorí blog čítajú. a pokračuje to knihou....!

    Pridaj sa

    Doterajší blog

    nezabudnitecitat.blogspot.sk

    Please add a menu from Appearance > Menus Panel

    nezabudnitecitat 2017

    Na našej webovej stránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli čo najrelevantnejší zážitok tým, že si zapamätáme vaše preferencie a opakované návštevy. Kliknutím na „Prijať všetko“ súhlasíte s používaním VŠETKÝCH súborov cookie. Môžete však navštíviť „Nastavenia súborov cookie“ a poskytnúť kontrolovaný súhlas
    NadstaveniaAkceptovať všetko Odmietnuť všetko
    Čítať viac
    Cookies Nadstavenia

    Cookies

    Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie vášho zážitku pri prechádzaní webom. Z nich sa vo vašom prehliadači ukladajú súbory cookie, ktoré sú kategorizované podľa potreby, pretože sú nevyhnutné pre fungovanie základných funkcií webovej stránky. Používame aj cookies tretích strán, ktoré nám pomáhajú analyzovať a pochopiť, ako používate túto webovú stránku. Tieto cookies budú uložené vo vašom prehliadači iba s vaším súhlasom. Máte tiež možnosť zrušiť tieto cookies. Zrušenie niektorých z týchto súborov cookie však môže ovplyvniť váš zážitok z prehliadania.
    Funkčné
    Funkčné súbory cookie pomáhajú vykonávať určité funkcie, ako je zdieľanie obsahu webovej stránky na platformách sociálnych médií, zhromažďovanie spätnej väzby a ďalšie funkcie tretích strán.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Polylang1 rokSúbor cookie pll _language používa Polylang na zapamätanie jazyka zvoleného používateľom pri návrate na webovú stránku a tiež na získanie informácií o jazyku, keď nie sú dostupné iným spôsobom.
    Výkonnostné
    Výkonnostné súbory cookie sa používajú na pochopenie a analýzu kľúčových indexov výkonnosti webovej stránky, čo pomáha pri poskytovaní lepšej používateľskej skúsenosti pre návštevníkov.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Google Analytics1 minúraTento súbor cookie inštaluje služba Google Universal Analytics, aby obmedzil počet žiadostí a tým obmedzil zhromažďovanie údajov na stránkach s vysokou návštevnosťou.
    Analytické
    Analytické cookies sa používajú na pochopenie toho, ako návštevníci interagujú s webovou stránkou. Tieto súbory cookie pomáhajú poskytovať informácie o metrikách, ako je počet návštevníkov, miera odchodov, zdroj návštevnosti atď.
    CookieDĺžka trvaniaPopis
    Google analytics2 rokySúbor cookie _ga nainštalovaný službou Google Analytics počíta údaje o návštevníkoch, reláciách a kampaniach a tiež sleduje používanie stránky pre analytický prehľad stránky. Súbor cookie ukladá informácie anonymne a priraďuje náhodne vygenerované číslo na rozpoznanie jedinečných návštevníkov.
    Reklamné
    Reklamné súbory cookie sa používajú na poskytovanie relevantných reklám a marketingových kampaní návštevníkom. Tieto súbory cookie sledujú návštevníkov na webových stránkach a zhromažďujú informácie na poskytovanie prispôsobených reklám.
    Iné
    Ostatné nekategorizované súbory cookie sú tie, ktoré sa analyzujú a ešte neboli zaradené do žiadnej kategórie.
    Nevyhnutné
    Nevyhnutné súbory cookie sú absolútne nevyhnutné pre správne fungovanie webovej stránky. Tieto súbory cookie anonymne zaisťujú základné funkcie a bezpečnostné prvky webovej stránky.
    ULOŽIŤ A PRIJAŤ